Zespół Szkół nr 1 w Malborku

Wywiady: Wywiad z panią dyrektor Bożeną Zalewską
1. Czy zarządzanie szkołą jest łatwe?
Zarządzanie szkołą nie jest łatwe, nie swoisty charakter, zupełnie inny niż kierowanie zakładem produkcyjnym czy usługowym. "Głównym celem szkoły jest kształtowanie osobowości człowieka, czyli czegoś co jest nieuchwytne i niewymierne" (A. Radziwiłł) Szkoła składa się z dorosłych i uczniów, wzajemne stosunki tych dwóch grup stanowią specyfikę zarządzania szkołą, dbanie o autorytet n-la a jednocześnie o życzliwe i sprawiedliwe traktowanie uczniów. Chciałabym tak pełnić swoją funkcję, żeby z naszej placówki byli zadowoleni uczniowie i ich opiekunowie oraz pracownicy pedagogiczni i obsługa.


2. Największy sukces?
Uważam, że moim sukcesem w pracy zawodowej są sytuacje, gdy moi wychowankowie kończąc kl. 8 lub 3 gim. podejmowali wszyscy naukę w szkołach wyższego typu i tam dobrze sobie radzili kończąc je. Jednocześnie smak porażki, kiedy do szkoły przychodzą pisma o przerwaniu przez nich nauki. Tak się składa, że będąc wychowawczynią jakiejś klasy 5 lub 6 lat nawiązuję więź emocjonalną ze swoimi wychowankami, ich sukcesy bardzo mnie cieszą natomiast ich porażki...


3. Czy ma pani jeszcze czas na jakieÅ› hobby?
Tak, dobra książka , film (gatunek nie ma znaczenia), krzyżówka, zabawa przy komputerze.


4. Skąd pomysł na uczenie historii?
Na początku było zainteresowanie historią, już w szkole podstawowej czytałam dużo książek o tej tematyce. W ogólniaku wiedziałam, że praca w biurze nie jest dla mnie. Tak wyszło- historia, którą się interesowałam + szkoła = nauczyciel.


5. Który z nauczycieli ze szkoły średniej, bądź podstawowej wywarł na pani największe wrażenie?
Jestem już dłużej nauczycielką niż byłam uczennicą, pewne sytuacje zacierają się, jednak pamiętam lekcje j. polskiego w ogólniaku z panią S. Wojciechowską, szczególnie te, na których słuchaliśmy śpiewanej poezji. Pamiętam, że omawiając życiorysy twórców literatury, poznawaliśmy fakty z ich życia, których nie było w podręcznikach, a w owych czasach było to fascynujące...


6. Jacy kiedyś byli młodzi ludzie, a jacy są dziś?
Tacy sami a jednocześnie inni, wychowujecie się w odmiennych warunkach politycznych i społecznych. Młodzi ludzie zawsze byli idealistami, mieli marzenia i dążyli do nich, buntowali się, chcieli zmienić świat. Mam wrażenie, że tak jak było zawsze- wolicie uczyć się na własnych błędach, niż słuchać rad osób doświadczonych.


7. Czy popiera pani reformy szkolnictwa proponowane przez Romana Giertycha?
Popieram te reformy, które uczą tolerancji, dają społeczności szkolnej poczucie bezpieczeństwa, dają możliwość wszechstronnego wykształcenia i wychowania.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ankieta
Czy podoba Ci siÄ™ ta strona?

Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.